Egy hres r gy tartotta: a megrzs kpessge sajtos sztn, amely elrulja a nknek, hogy igazuk van – fggetlenl attl, hogy ez gy van-e vagy sem. A rosszmj megjegyzsek ellenre ktsgtelen: a frfiakra kevsb jellemz, hogy egy-egy dntsket szrvek nlkl, valamilyen megmagyarzhatatlan sugallat hatsra hoznk meg.
Szegny jobbkezes frfiak
Az agykutatk szerint ennek az az oka, hogy a nk a legtbbszr agyuk jobb fltekjt, a frfiak pedig a msik oldalt hasznljk, amikor hatrozniuk kell. A bal flteke – amelyet egybknt inkbb a jobbkezesek dolgoztatnak – az rtelmi, rendszerez gondolkods kzpontja, mg a jobb – a balkezesek irnytja – az rzelmi s teremt gondolkodsrt felels. A kutatk nemrgiben jttek r, hogy az igazn nagy s eredeti gondolatok szlhelye a jobb flteke, melyet – a legtbb ember jobbkezes lvn – kevesebbet hasznlunk. Nem vletlen, hogy szmos vilghr alkot – pldul Einstein, Leonardo da Vinci s Michelangelo - is balkezes volt.
Hivatalos magyarzat
A hivatalos magyarzat nem azonos a tudomnyossal, hiszen a megrzssel kapcsolatban a szakrtk is csak elmleteket gyrtanak. Llekbvrok szerint ez a kpessg a “Fldntli dolgokat is lthatv teszi”. Valsznleg a tudatalatti irnytja. Ugyanezt az llatoknl sztnnek nevezzk. Ez a kszsg az emberben a racionlis gondolkods fejldsvel egyre inkbb visszaszorul. A megrzsen alapul gondolkods ltalban azokra jellemz, akik nem a rszleteket, hanem az egszet nzik. Termszetesen nem mindig az intuitv dnts a helyes, de a megrzsnek legalbb akkora a jelentsgk, mint az ugyancsak nem tvedhetetlen jzan sznek.
Leleplezett viszkets
A nket szinte folyamatosan ksrtik a megrzsek. Viszont csak azokat jegyzik meg, amelyek beigazoldtak. Nem csoda ht, ha a frfiak az intuci sz hallatn viszketegsget kapnak. A tudlkos nknl csak az idegesti ket jobban, ha prjuk rrzse nyomn leleplezdnek. Pedig minden erejkkel megprbljk eltitkolni flrelpsket, m hiba tntetnek el minden nyomot, a megcsalt fl vszvillogit mkdsbe hozza a megrzs. Ebben a trgykrben pedig – jl tudjuk –minden n profi, ha igazn ragaszkodik a prjhoz.
Nzz magadba!
A megrzs megerstheti a tudatos elhatrozst vagy ppen megvltoztathatja azt. Sokan gy gondoljk, hogy az intucihoz nem az t ismert rzkszervnket hasznljuk, hanem egy hatodikat. E nzet hirdeti szerint nincsenek vletlenek. Aki nem hiszi, hogy elre lehet ltni a jvben bekvetkez esemnyeket, az tlsgosan kti magt az idhz s a trhez, holott ezek a fogalmak viszonylagosak. Megrzsei vannak mindenkinek, de csak az idnknt befel is figyel embert foglalkoztatjk.
Szmos oka van annak, hogy a kifinomult rzk jobban eligazt, mint a tnyek. A megrzs a tudatalattibl szrmazik, teht onnan, ahol a benyomsok, rzkelsek raktrozdnak. Az j lmnyek a msodperc tredke alatt sszekapcsoldnak a rgiekkel – azaz gyorsabban, mint egy szmtgpnl.
Mindnyjunkkal elfordult: mieltt megcsrrent volna a telefon, mr “tudtuk”, hamarosan meg fog szlalni. Az ok: valamennyien az intuci kpessgvel szlettnk. A klnbsg csupn annyi, hogy egyesek tbbszr, msok ritkbban alkalmazzk. Sokszor ez segti a helyes dntst. Fontos, hogy megbzzunk magunkban, s merjnk megrzseinkre hagyatkozni.
Lssuk az intuci t leggyakoribb megjelensi formjt!
1. Megrzs
Egy rzs valami vagy valaki irnt. A klvilg jelzseire elsknt testnk
reagl, az elmnk csak ksbb. A megrzs kpessge fleg nkben s gyerekekben ers, mivel k rzkenyebbek, s jobban hallgatnak arra a bizonyos, bels hangra.
2. Ltnoki kpessg
Az effle kpessgeket birtoklk nagyon ers kpalkot ervel rendelkeznek. Mintha egy mozivszon lenne a fejkben, amelyre a sznes mozgkpek kivetlnek.
3. Auralts kpessge
Mindennek s mindenkinek (macsknak, gynak, mg egy porszvnak is) van aurja. Ez olyan, mint a mgneses energia, amely emberekbl, llatokbl, nvnyekbl, pletekbl, stb. egyarnt sugrzik. A legtbben rezzk, ha nem is ltjuk msok aurjt.
4. Bels hang rzkelse
A gondolat olykor gy fogalmazdik meg valakiben, mintha mr hallotta volna.
5. Teleptia
A fentiek keverke. Bizonyos mrtkig valamennyinkben megvan ez a kpessg. Elmnk gy mkdik, mint egy rdi, amely mindenhonnan veszi az adst, kzben maga is kibocstja a sajt jeleit. Van, aki jobb rzkkel rendelkezik az ads vtelhez, msnak az adja hatkonyabb. A teleptia megtapasztalsnak legegyszerbb mdja, ha rendszeresen figyeljk nmagunkat csaldunk vagy kollgink trsasgban. Gyakran rezzk dhsnek vagy elkeseredettnek ket, mg akkor is, ha ezeket az rzseket nem nyilvntjk ki.