|
Mi trtnik velnk ht (7 !) vente?
A hetes szmnak a mitolgiban s a vallsos hagyomnyokban sidk ta mgikus jelentst tulajdontanak. Sok biolgus s orvos vlekedik gy, hogy az llnyek testi- s lelki folyamatai egyarnt htves ritmusban bonyoldnak
A szerelmesek a hetedik mennyorszgban rzik magukat. Hfehrkt ht trpvel hozta ssze a sors. A szivrvnyban ht szn lthat, s James Bond sem vletlenl lett 007-es gynk. St, Istennek is ht napra volt szksge, hogy megteremtse a vilgot.
A hetes szmnak a mitolgiban s a vallsos hagyomnyokban sidk ta mgikus jelentst tulajdontanak. Sok biolgus s orvos vlekedik gy, hogy az llnyek testi- s lelki folyamatai egyarnt htves ritmusban bonyoldnak. A termszettudsok, pszicholgusok s filozfusok arra a megllaptsra jutottak, hogy htvenknt mindenki egy fejldsi egysget l t.
Mintha az letet tbb kis letre lehetne felosztani. Az emberre - kornak megfelelen - bizonyos feladatok hrulnak, nehz szakaszokat kell tvszelnie, hogy aztn a kvetkez ciklusban sikereket rhessen el.
A modern orvostudomny megdbbent felfedezsre jutott: az ember genetikailag programozott, htnapos ritmus szerint l. Ez id alatt vltozik a br hmrsklete, a szvvers s a vrnyoms. A szervezet szvetei minden hetedik vben megjulnak. A Fld llnyei nemcsak a trbeli adottsgokhoz alkalmazkodtak, hat rjuk az jszaka s a nappal, illetve az vszakok vltakozsa, st az raply-jelensg is.
A legtbb ember nem tulajdont jelentsget a htves ciklus befolysnak, pedig szembetn aktivits figyelhet meg az egyes peridusokban. Htves korban esnek ki a tejfogak, s nnek ki a maradk. Ez id alatt a gyermek csecsembl iskolss fejldik. Nagyjbl 14 vesen ri el a pubertskort: a lnyoknl megkezddik a menstruci, a fik frfiasabbak lesznek. 21 vesen befejezdik a tindzser-kor, az ember felntt vlik. 28 vesen elri a teljes testi-lelki rettsget, ebben az letkorban hzasodnak s vllalnak gyermeket a legtbben. 35 vesen tbbnyire a csald a fszerep, mg 42 ves korban jra visszatr a karrier irnt rzett fokozott rdeklds. Krlbell a hetedik ciklus utn - 49 vesen - veszi kezdett a frfi/ni klimax, majd 56 vesen az emberek nmagukkal kezdenek el mlyebben foglalkozni.
Mr az kori grgk is htves szakaszokra osztottk fel az letet. Hippokratsz tantsa szerint "a hetes szm uralja a betegsgeket s mindent, ami a testben pusztulssal kapcsolatos".
Gygyszeres kezels nlkl a betegsgek is ht szakaszban zajlanak: a hetedik, a tizennegyedik s a huszonegyedik nap a legveszlyesebb - lltjk az orvosok. s ki ne tudn, hogy gygyszerrel vagy anlkl minden megfzs nagyjbl ht napig tart? Egy j tudomnyg, a kronobiolgia kutati bebizonytottk, hogy minden cselekedet a genetikailag belnk programozott testritmussal van sszefggsben. Igaz, a nvnyekkel s az llatokkal ellenttben az ember egy ideig ellen tud szeglni szemlyes bioritmusnak, a szervezet azonban bizonyos id elteltvel lpst tart vele.
|