|
Valentin nap, Blint napja

Ha kvncsi vagy a nlunk egyre npszerbb Valentin nap eredetre, arra, hogy ki volt Valentin s mi kze Romulusnak s Rmusnak ehhez az nnephez, akkor ezekrl az oldalakrl mindezt megtudhatod.
Valentin nap, Blint napja
Ki volt Valentin?
Biztos vlaszt nem tudunk szemlyt illeten. Szinte ahny knyv, annyi verzi szletett letrl. Mgis, a klnbz sztorikbl kirajzoldik egy rmai pap kpe, akit II. Claudius csszr uralkodsa idejn 269. februr 14-n kivgeztek. Valsznleg azrt halt mrtrhallt, mert segtett az akkoriban ldztt keresztnyeknek. Valentin emlkt tovbb riztk a Krisztus-hitet kvetk, s februr 14-t elneveztk Szent Valentin napjnak. A ksbbi legenda emleget mg egy fiatal, vak lnyt is, aki a trtnet szerint a brtnr gyermeke volt. Valentin megsajnlta, s imival meggygytotta. Kivgzse napjn pedig egy levelet kldtt a lnynak azzal a felirattal: a te Valentinod...
Februr 14 vagy 15 ?
Szent Valentin napjt a keresztnyek februr 14-n nnepeltk, pontosan egy nappal a Rmai Birodalom kedvelt Lupercalia nnepe eltt. A rmaiak szerelemnnepnek j nhny pogny eleme volt, ezrt a Birodalom buksa utn, 496-ban Gelasius ppa februr 15-rl 14-re helyeztette t a Lupercaliat. Elgondolsa szerint egy mrtr szent nnepn knnyebb lesz Lupercalia szertartst megszabadtani a pogny rtusoktl.
Lupercalia
A Lupercalit az antik Rmban februr idusn, azaz 15-n nnepeltk. Az nnepet Lupercus s Faunus isteneken kvl a Rmt alapt legends testvrpr: Romulus s Rmus tiszteletre tartottk meg. A mtosz szerint ugyanis a vrosalapt kt fit gyerekkorukban egy farkas nevelte s tpllta a Palatinus domb egy barlangjban. A rmaiak a hres barlangot elneveztk Lupercal-nak (a farkas latin neve=lupus )s az nnepsg kzpontjnak tettk meg.
A szertarts
Lupercus papjai az nnepsg idejn kecskebrbe ltztek, kecskket s kutykat ldoztak az isteneknek, majd a lelt llatok vrvel bekentk magukat. Ezt kveten egy szintn kecskebrbl kszlt szjat vettek a kezkbe: ezt az eszkzt februnak neveztk. A vros asszonyai elfoglaltk helyket a domb krl, a papok pedig "meglegyintettk" ket a mr emltett februval. A nphit szerint a februval megrintett n termkeny lesz, illetve nem fog nehzsget okozni neki a szls.
Februa
Kecskebrbl kszlt szj, mgikus tisztt ert tulajdontottak neki. A februval megrintett, megldott asszony termkeny lesz, s knnyen szli meg gyermekt. A februr hnap nevt errl a varzsszjrl kapta.
Mi kze a Lupercalianak a mai Valentin-nnephez?
Az kori Lupercalia nem csak idpontjval kapcsoldik a mai Valentin nnephez, hanem a nap szerelmes jellegt is innen rizte meg.
Az si, kori nnepen ugyanis a papok felrtk a vros fiainak, lnyainak nevt, majd a paprokat sszegyjtttk egy nagy vzban. Ezutn a fik tallomra kihztak neveket, s az gy kialakult prok a monda szerint legalbb a kvetkez Lupercaliig egytt maradtak. A prvlaszts utn elkezddtt a fesztivl sok tnccal, jtkkal. Ez az nneplyes prost jtk tekinthet a mai Valentin napi szoksok elfutrnak.
A legenda tovbb l
A rmai szoksok, ha nem is tl gyorsan, de eljutottak ms orszgokba is. A 14. szzadban mr feljegyeztk, hogy vletlenszeren kivlasztott, sszesorsolt prok alakultak ezen a napon. 1446-ban mr az angolok is nnepeltk ezt a napot. Az 1780-as vektl pedig elterjedtek e specilis alkalomra nyomtatott, gynevezett bartsgkrtyk, amelyek fleg Nmetorszgban arattak nagy sikert. A kpeslapklds szoksa mra a legtbb nyugat-eurpai orszgban meghonosodott, s az utbbi vekben nlunk is elterjedt.
A magyar nphagyomny Blint napja
Februr 14-t szerelmesek napjaknt Magyarorszgon csak 1990-tl nneplik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a magyar nphitben nem volt e nap korbban is nnep. Igaz, msfle. Nlunk ugyanis az nnep keresztny jellege volt a meghatroz, hiszen az itliai keresztny vrtan, Valentin (=Blint) legendjt nlunk is ismertk. Olvashat az rdy-kdexben is.
Eljutott hozznk egy msik Blint-trtnet is egy nmetorszgi pspkrl, akinek az nnepe eredetileg janur 7-hez kapcsoldott. Az alakja ksbb sszeolvadt a vrtan Valentin trtnetvel, s egyszerre nnepeltk meg mindkettt, 14-n. A nmet pspk segtsgben elssorban a nyavalyatrsk s a lelki betegek bizakodtak, gy e napon k is nnepeltek.
Akik ilyen betegsgre hajlamosak voltak, azok szvesen viseltek a nyakukban gynevezett blintkeresztet, vagy frszkeresztet, amely a betegsg elriasztsra szolglt. Blint napjhoz idjsls is tartozott. Azt tartottk, ha hideg, szraz id van ezen a napon, akkor j lesz az vi terms.
Nyavalya
Ezt a szt a mai kznyelv mindenfle betegsgre, bajra hasznlja, rgen elssorban az epilepszisokat neveztk gy. Nem vletlen, hogy a Nemzetkzi Epilepsziaellenes Iroda (IEB) 1997-tl e napon nnepli az epilepszival lk vilgnapjt.
Blint s a madarak
Nyugat-eurpai, fleg angol nyelvterleten ltek olyan hiedelmek, miszerint a madarak e napon prosodnak
. Ez valsznleg kapcsoldik a nap si, pogny prost jelleghez, valamint ahhoz, hogy a madarak rkezse mr a kzelg tavaszt jelzi. Magyarorszgon is klns kapcsolatban volt Blint a madarakkal. Itt nlunk is azt tartottk, hogy e napon vlasztanak prt a verebek, vagy jnnek vissza a vadgalambok. Egyes terleteken a madarak etetse is szoks volt. Blint Sndor nprajzkutat jegyezte fel azt a mindszenti rgi magyar hagyomnyt, hogy e napon "cskot sprnek", vagyis utat vgnak a szegediek az udvaron (akr van h, akr nincs), s oda mindenfle gabonaszemet, aszalt gymlcst szrnak ki az g madarainak. A cserszegtomaji gazdk pedig Blint napkor, mg napfelkelte eltt megkerlik a birtokot, hogy a tolvaj madarakat tvol tartsk a szltl. Balatongyrkn hasonl szndkkal metszik meg a szl ngy sarkn a tkket.
Rgi szerelmi praktikk
Lnyok, lnyok fldi boszorknyok! Ezt a csfol neket biztos mindenki ismeri mg gyerekkorbl. Termszetesen nem mindenkinek volt tehetsge a rgi falusi trsadalmakban sem a boszorknykodshoz, mgis a maiaknl sokkal tbb praktikt alkalmaztak az akkori fiatalok, (elssorban a lnyok) azrt, hogy megszerezzk s megrizzk szerelmeiket. Most ezekbl a hajdani babonkbl kvetkezzen nhny rdekessg, amit gy, a szerelmesek nnepn akr ki is lehet prblni.
-
Olyan almt kell enni, amelyiknek kilenc magva van. Azt a kilenc magot bele kell tenni egy vatlan pillanatban a kivlasztott fi zsebbe, akkor biztos, hogy bele fog szeretni a praktikt vgz lnyba.
-
Meg kell gyjtani egy szl gyuft, megvrni, amg elg, s amerre ekkor dlni fog, abbl az irnybl fog jnni a szerelmes.
-
Ha valaki kilenc ktrl vizet hoz, s azzal a kiszemelt legnyt vagy lnyt megitatja, akkor az illet mindig szeretni fogja.
-
rdemes cict "usztani" a lnyos hzhoz rkez legnyre, mert ha ott egy macska a fi lbhoz drglzik, akkor abbl a hzbl fog nslni.
-
Madrral lmodni frjhezmenetelt jelent.
-
Ha a lny, vagy a fi eltr egy tkrt, akkor 9 vig nem megy frjhez, illetve nem nsl meg.
-
Akik nagyon szerelmesek, s azt akarjk, hogy szerelmk rks legyen, egyms hajnak szlait sssk tsztba, s kzsen egyk meg. Akkor soha nem fogjk elhagyni egymst.
-
Naplemente utn nem szabad sepergetni a lnynak, mert nem megy frjhez.
-
Egyes lnyok vakondok vrbl cseppentettek valamilyen telbe, azt megetettk a kiszemelt frfival, hogy gy megszerezzk maguknak.
-
Azokat a szerelmeseket a hiedelem szerint nem lehetett semmilyen mdszerrel elvlasztani egymstl, akiknek sszekulcsolt kezket a kt anya szentelt vzzel lemosta, a vizet pedig a fejkre nttte. E pr ellen nem hasznlt semmifle szemvers, igzs, vagy ronts.
| |