A régi időkben húshagyókedden mindent igyekeztek elkészíteni, megfőzni és megenni, ami a kamrában maradt és amit az elkövetkező böjt idején tilos volt elfogyasztani (pl. tojás, zsír). Ebből a böjt előtti lakomából az angolszászoknál palacsintás nap lett, a böjt előtti kedden palacsintával ünnepelnek, készülnek fel a szűkösebb napokra. A palacsinta-napon mindenki palacsintákat süt, palacsintadobáló és -evő versenyeket rendeznek, megvendégelik egymást.
A angol palacsintáról az első írásos emlékek 1439-ből származnak; régen a tésztát sörrel készítették. A franciák palacsintája, a crepe sokkal kisebb, mint a miénk, ropogós, édes; vaj, cukor, citromlé és likőr is van benne. Az orosz palacsinta, a blini egészen picike, gyakrabban töltik sósra; kaviárral, tejföllel, krémes sajttal vagy savanykás dzsemmel. A mexikóiak tortillájába a töltelék babból, húsos raguból és csípős paradicsomszószból kerül. Az amerikai palacsinták vastagabbak, gyakran reggelire készítik el, és juharsziruppal öntik le.
A palacsintadobálás szinte külön sporttá nőtte ki magát; bajnokságokat is rendeznek belőle. A világrekordot a lipcsei Ralf Laue tartja, aki egy palacsintát két perc alatt 416-szor tud megpörgetni a levegőben. A maratoni dobálásban Mike Cuzzacrea tartja a csúcsot, aki 3 óra két perc 27 másodpercig tud pörgetni folyamatosan egy palacsintát. A világ legnagyobb palacsintáját 1994-ben Rochdale-ben sütötték ki, 15 méter volt az átmérője, 3 tonna a súlya, és kb. 2 millió kalóriát tartalmazott.
A palacsintában az a legjobb, hogy ahány ház, annyiféle töltelékkel ehetjük, és még az elkészítési szokások is nagyon változatosak. Az alappalacsintát édes vagy sós töltelékkel kenhetjük, rakhatjuk, hajtogathatjuk, tekerhetjük, a lehetőségek végtelenek.
Palacsinta (egyszerű alaptészta)
Hozzávalók (2-8 személyre): 25 dkg liszt 3 tojás 3 dl tej 1 evőkanál porcukor olaj vagy zsír szódavíz só
A felütött tojásokat keverd el a porcukorral, egy csipet sóval, a tejjel és a liszttel. Ha szükséges adj hozzá annyi szódavizet, hogy körülbelül tejszín sűrűségű, csomómentes tésztát kapj. A masszát pihentesd legalább fél órát, majd serpenyőben süsd pirosra a palacsinták mindkét oldalát. (A jelzett mennyiség 18-20 palacsintához elegendő.)
A sós palacsintatészta ugyanígy készül, csak a cukor kimarad belőle és esetleg egy picit több sót kap. Ha nem teflonos edényt használsz, akkor az édes palacsintánál is célszerű elhagyni a cukrot, ugyanis attól a tészta hajlamosabb lesz a letapadásra, odaégésre. Könnyebb tésztát kapsz, ha a jelzett tej fele helyett eleve szódavizet használsz.
Palacsinta sütése
HAGYOMÁNYOSAN, SERPENYŐBEN A palacsintasütőben hevíts leheletnyi zsiradékot, vedd le a tűzről, s egy merőkanálból csurgasd a tésztát az edény közepére, közben a sütőt billentve, folyasd körbe a tésztát, amíg egyenletesen befedi a serpenyő alját. Az edényt tedd vissza a tűzre és süsd a palacsinta mindkét oldalát pirosra. (A serpenyőt időnként megrázhatod, hogy a palacsinta le ne süljön. A tészta megfordításához - ha még nem megy a röptében fordítás - valamilyen széles, lapos lapátot használj.) Minden tésztamerítés előtt keverd fel a masszát, hogy egyenletes maradjon a sűrűsége.
SZAGTALANUL A palacsintasütésből fakadó nehéz olajszag száműzhető a konyhából, ha teflonserpenyőt használunk és a sütéshez szükséges 2-3 evőkanálnyi olajat közvetlenül a tésztába keverjük.
CSÚSZTATVA Ekkor a közel ceruzavastagságú palacsintát csak az egyik oldalán sütjük pirosra, majd a serpenyőből egy vajjal kikent tányérra csúsztatjuk. Amíg a következő palacsinta sül, az előző sületlen felét megkenjük (szórjuk, locsoljuk) a recept szerinti töltelékkel. A következő palacsintát mindig az előzőre csúsztatjuk, amíg van mivel növelni a halmot. Az utolsó palacsintát a sült oldalával felfelé tesszük a többire. A végén a palacsintatortát középmeleg sütőben 8-10 percig sütjük, majd cikkekre vágva, vaníliás cukorral meghintve tálaljuk. |