Boszorkányok és specialitások
A néphit szerint a boszorkányoknak mindenre volt megoldásuk. Valami ráolvasással, vagy kenőccsel, vagy fózettel, de mindent meg tudtak oldani. Cikkünkben néhány ilyen példát találhattok...
KÖTÉS:
Ha a boszorkány úgy akarja, megköti, elküldi az esőt, megköti a férfierőt, a kezet, a nyelvet, az akaratot.
A kötés valóságos cérnából, lószőrből készített bonyolult csomó, amelyet megfelelő ráolvasások, átkok kíséretében rejtenek el a megrontandó személy házában, ruházatában, vagy etetnek meg vele titokban.
A csomó lekötésre, valaminek a működésképtelenné tételére vagy görcsössé válására utal.
A kötésre hiába lel az áldozat, azt megoldani, ereszteni, tágítani nem tudja.
Ezen enyhíteni csak az tud aki a kötést csinálta.
Az emberi hajból, szőrből kötött bábuk szerelmi varázslásban játszottak fontos szerepet. A boszorkány irányította azoknak a férfiaknak a szerelmi életét akiknek hajából, szőréből, kötést készítettek.
MEGNYOMÁS:
Meghatározó, jellegzetes rontó tevékenység az alvó ember megnyomása. A boszorkány éjféltájban, az alvó ember mellére telepszik, ember vagy állat képében, irtózatos súllyal nehezedik rá, hogy mozdulni sem tud. Meg kell hát gondolni, szabad-e bántani, keresztezni a boszorkány útját.
Rontás elleni védekezés
A boszorkányok rontásait meg lehet előzni Óvintézkedésekkel védekezni is lehet ellenük. Vegyük sorra ezeket a védekezési módokat:
- A házat, célszerű babbal, körbeszórni
- Szentelt fokhagymakoszorút kell felakasztani,.
- Szent György estéje előtt szentelt mákkal kell a védendő területeti, s mondani:
akkor fond bé a lovam sörényét, ha ezt a mákot megolvastad.
Ha a mák nincs megszentelve akkor a boszorkány segítséget tud hívni, a szenteltet csak egyedül szedheti fel.
- Ha az első védőgyűrűn átjutott a rontó, további akadályba ütközött. Az ablakot, ajtót védték: borsszemekkel, kökényággal, vadrózsával, galagonyával.
Az ajtó bal sarkánál nyelére állított söprű, melybe kést szúrtak, mellé sót, fokhagymát tettek.
A söprű, mindenki tudja boszorkányos eszköz, a védekezésben is szerepet játszik. A szobába lépő gonoszt úgy megköti, hogy az csak toporog, se leülni, se elmenni nem tud.
- Fontos boszorkányriasztó a Mindig, mindenütt alkalmazható: megették, zsebben hordták, ágyba rakták - minden módon hatásos volt.
- Jó boszorkány ellen a kés, sarló, balta, kasza is. A forgó szélbe gyakran vágtak kést, mert ha eltalálták az abban pörgő boszorkányt menten láthatóvá, ártalmatlanná vált.
- Jégeső közeledtekor védekezésül a gazda a fejszét a küszöbbe vágta, és ott is hagyta, míg az ítélet tartott.
- A só szintén a rontás elleni védekezés ősi eszköze. Ha tejet adtak ki a házból, mindig pici sót perdítettek bele, hogy a tejhasznot el ne vigyék.
- A gyerekágyba a lepedő sarkába sót kötöttek a rontás elleni védekezésül.
- A sós vízzel való kínálás is hatásos védekezőszer, ha a rontó abból iszik távozik nyomban.
- A szentelmények, mint kegyes dolgok is használtak a boszorkány-távoltartására, gonoszűzésre. Ezek erejüket népi szenteléssel nyerik, titkon templomba viszik, Úrfelmutatáskor felemelik.
A megszentelt gyertya meggyújtásával védték a beteg gyermeket, haldoklót. Szentelt krétával boszorkányűző "b" betűt írtak az istálló ajtajára, s mellé keresztet rajzoltak. A szentelt barkával védekeztek a boszorkányok mesterkedései ellen, melyet szentképek mögé dugtak. A szenteltvíz Vízkeresztkor nyer szentséget, melyet miden baj ellen használtak a gonosztól, bajtól való félelemben. Fontos dolog a keresztvetés, kereszthúzás.
A védekezési eljárások akkor gyakoribbak, mikor a boszorkányok a legélénkebbek. A legkiemelkedőbb boszorkányos nap Szent György és Luca ünnepe, vagyis a tavasz kezdete és téli napforduló ideje.
Szent György a boszorkányok fő napja, Szent Gellért hegyén ekkor tartják nagygyűlésüket. Ide sütőlapáton, seprűn érkeznek, (repülőkenőccsel védik magukat, melynek készítése minden boszorkány legféltettebb kincse) ezt mondva "Csúcs kerekedjél, Lapos domborodjál, Mindjárt ott legyek, ahol akarok." S közben arra a helyre gondol, ahol lenni akar, kiröppen az ajtón, ablakon, kéményen.
Mennek a gyűlésre úgy is, hogy a kantárt gyanútlan emberek fejéhez vágják, s lóvá változtatva megnyergelik, meglovagolják őket. A nagygyűlés a boszorkányok mulatozása. Üstökben főztek mindenfélét, táncoltak.
A boszorkánytudomány átadása: boszorkány addig meg nem halhatott, míg tudományát át nem adta.
Történhet kézfogással, vagy seprűátadással.
A boszorkánnyá válás másik módja a szorgalmas tanulás, a szörnyű próbák megállása. A mester tanítványát 13 éjjelen keresztül 11-től 1-ig tanította. Aki a próbát kiállotta, a bűbájosságra érdemessé lett.