|
Nemek harca

A nemek harca vszzadok ta dl, s valsznleg nem is lesz vge egyhamar. A tudomny azonban most legalbb fnyt derthet a frfiak s a nk kztt lv nhny biolgiai s fiziolgiai klnbsgre.
A nemek harca vszzadok ta dl, s valsznleg nem is lesz vge egyhamar. A tudomny azonban most legalbb fnyt derthet a frfiak s a nk kztt lv nhny biolgiai s fiziolgiai klnbsgre.
A Brit Pszicholgus Trsasg nemrg megrendezett ves konferencijn a kutatk nhny kognitv kpessgekkel kapcsolatos klnbsgre vilgtottak r a frfiak s a nk kztt. Pldul kutatsok is kimutattk, hogy a frfiak trrzkelse jobb, a nk viszont a verbalitsban s a trgyakra val emlkezsben jobbak. Mivel ezek a jellemzk minden kultrban s npben ugyangy megfigyelhetk, valsznleg biolgiai eredetre vezethet vissza a termszetben.
Diane Halpern, a Claremont McKenna Egyetem pszicholgus professzora annak remnyben szlalt fel a londoni konferencin, hogy helyesbtheti azt az 1980-as vekben elterjedt npszer elkpzelst, mely szerint a frfiak s a nk agynak „vezetkezse” szinte azonos, a klnbsget csak a kultra s a termszet okozza. Halpern elmondta, hogy br valban eltr mdon szocializljuk a fikat s a lnyokat, a biolgia is hozzjrul az eltrsekhez.
A frfiak s a nk kztti nhny, vlheten biolgiai eredet klnbsg kz tartozik pldul az, hogy a frfiak jobban el tudjk kpzelni a trgyakat 3 dimenziban, ami segt a tjkozdsban. Ezt az eltrst a kutatsok mr hromhnapos csecsemkben is kimutattk. A nk viszont jobban emlkeznek arra, hol vannak a trgyak, s nagyobb valsznsggel tjkozdnak tereptrgyak segtsgvel, nem pedig a trrzk alapjn, ahogyan a frfiak tbbsge.
Egyes eltrsek a nemek kztt a kulturlis nyomsnak tudhatk be. Halpern szerint ilyen pldul az, hogy a frfiakat ltalban jobbnak tartjk a matematikban, a nket pedig az rs-olvassban. Ezek az eltrsek azonban a nemi egyenlsgben len jr trsadalmakban elhomlyosul.
Az a krds is felmerl, hogy ha a nem mr nem szmt problmnak, mirt lehet az, hogy a vllalati vezetk 90 szzalka frfi, a titkrnk 90 szzalka pedig n. Halpern szerint amg a nk vgzik a „gondoz” munkk nagy rszt, pldul a gyermeknevelst vagy az idsek elltst, az egyenltlensg nem fog megsznni. A pszicholgus gy vli, hogy a trsadalom sok tehetsges frfit elveszt a gondozi vonalon. „Hogyan lehet egyenlsg a munkahelyen, ha nincs egyenlsg otthon?” – tette fel a krdst a szakrt.
Szerz: www.medinet.hu
| |